Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Moderated forum for Slovak and Czech users

Moderator: Hacker

Post Reply
miroslav.vrlik
Junior Member
Junior Member
Posts: 29
Joined: 2006-04-12, 07:20 UTC

Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Post by *miroslav.vrlik »

Mám v zvolenom paneli súbory

file1.txt
file2.txt
file3.txt

Všetky tri označím a stlačím Alt+F5.
Chcem, aby pri nich vznikol archív files.zip, teda v adresári nech je toto:

file1.txt
file2.txt
file3.txt
files.zip

Ako to najrýchlejšie urobiť?

Zatiaľ mi vychádza, že najrýchlejšie je pokračovať takto:

1. V okne zipovania (v políčku s menom súboru) stlačiť Alt+F5 (označí sa len meno súboru)
2. Stlačiť Shift+Home (označí sa všetko po začiatok riadku)
3. Stláčať Shift+šípka doprava, kým sa nezruší označenie dvojbodky (napr. "zip:" sa ocitne mimo výberu)
4. Stlačiť Del

Podľa mňa by sa mohlo pridať ako návrh na zmenu programu to, aby jedno zo stlačení Alt+F5 v okne zipovania označilo len cestu (bez mena súboru), aby sa dala rýchlo zmazať stlačením Del (a nebolo treba stláčať Shift+Home a Shift+šípku doprava). Čo si o tom myslíte?

Dá sa samozreme naklonovať aktuálny panel do opačného panelu pred začatím zipovania (pomocou Ctrl+doľava/doprava) a po dokončení v opačnom paneli stlačiť Alt+doľava (pre návrat do pôvodného adresára), ale to je ešte viac rušivé ako horeuvedený postup. (Zbytočná práca s dvomi panelmi.)
User avatar
white
Power Member
Power Member
Posts: 6885
Joined: 2003-11-19, 08:16 UTC
Location: Netherlands

Re: Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Post by *white »

Odkazy na príspevky v angličtine na túto tému:
viewtopic.php?p=168714#p168714
viewtopic.php?p=445732#p445732
oko
Senior Member
Senior Member
Posts: 322
Joined: 2007-05-03, 16:22 UTC

Re: Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Post by *oko »

je viacero možností:
1/ cez menu Súbor>>Komprimovať - pri kliknutí na príkaz drž CTRL. Pripraví v okne zipovania zipovanie do rovnakého panela, pričom názov balíka bude vždy názov nadradeného priečinka, ak je vybratých viac súborov.
2/ tlačidlom Komprimovať na paneli tlačidiel - pri kliknutí na tlačidlo drž CTRL. Má to rovnaký účinok ako 1/.
3/ Žiaľ klávesová skratka CTRL+ALT+F5 nefunguje, ale môžeš si nadefinovať klávesovú skratku CTRL+F5 (alebo inú, ale musí v nej byť CTRL) pre príkaz cm_PackFiles a tá bude mať rovnaký účinok ako 1/.
4/ môžeš si vytvoriť vlastný príkaz, ktorý si nastavíš parametrami tak, aby robil presne, čo chceš (aj názov si vieš prednastaviť, aj oknu sa vieš vyhnúť, ak ho nepotrebuješ). Príkaz môžeš potom spúšťať vlastným tlačidlom na paneli tlačidiel alebo vlastnou klávesovou skratkou.
miroslav.vrlik
Junior Member
Junior Member
Posts: 29
Joined: 2006-04-12, 07:20 UTC

Re: Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Post by *miroslav.vrlik »

white wrote: 2026-05-08, 20:34 UTC Odkazy na príspevky v angličtine na túto tému:
viewtopic.php?p=168714#p168714
viewtopic.php?p=445732#p445732
Ďakujem.
oko wrote: 2026-05-09, 08:00 UTC je viacero možností:
1/ cez menu Súbor>>Komprimovať - pri kliknutí na príkaz drž CTRL. Pripraví v okne zipovania zipovanie do rovnakého panela, pričom názov balíka bude vždy názov nadradeného priečinka, ak je vybratých viac súborov.
2/ tlačidlom Komprimovať na paneli tlačidiel - pri kliknutí na tlačidlo drž CTRL. Má to rovnaký účinok ako 1/.
3/ Žiaľ klávesová skratka CTRL+ALT+F5 nefunguje, ale môžeš si nadefinovať klávesovú skratku CTRL+F5 (alebo inú, ale musí v nej byť CTRL) pre príkaz cm_PackFiles a tá bude mať rovnaký účinok ako 1/.
4/ môžeš si vytvoriť vlastný príkaz, ktorý si nastavíš parametrami tak, aby robil presne, čo chceš (aj názov si vieš prednastaviť, aj oknu sa vieš vyhnúť, ak ho nepotrebuješ). Príkaz môžeš potom spúšťať vlastným tlačidlom na paneli tlačidiel alebo vlastnou klávesovou skratkou.
To sú veľmi dobré možnosti. Ďakujem za odpoveď.

Škoda, že treba začínať komprimovať celkom iným postupom ako Alt+F5, lebo keď je takto zobrazené okno, vtedy už je neskoro.
✅ Ale napokon išlo to spraviť cez AutoHotKey, že po stlačení napr. F3 v danom okne vezme ten text z poľa, a vráti ho späť do poľa už bez cesty.
MartinK
Junior Member
Junior Member
Posts: 55
Joined: 2010-11-19, 20:21 UTC
Location: Brno, Czech Republic

Re: Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Post by *MartinK »

oko wrote: 2026-05-09, 08:00 UTC 3/ Žiaľ klávesová skratka CTRL+ALT+F5 nefunguje, ale môžeš si nadefinovať klávesovú skratku CTRL+F5 (alebo inú, ale musí v nej byť CTRL) pre príkaz cm_PackFiles a tá bude mať rovnaký účinok ako 1/.
miroslav.vrlik wrote: 2026-05-09, 15:14 UTC Škoda, že treba začínať komprimovať celkom iným postupom ako Alt+F5, lebo keď je takto zobrazené okno, vtedy už je neskoro.
✅ Ale napokon išlo to spraviť cez AutoHotKey, že po stlačení napr. F3 v danom okne vezme ten text z poľa, a vráti ho späť do poľa už bez cesty.
Ale nemusíš začánat nějakým novým jiuným postupem a už vůbec nepotřebuješ AutoHotKey,
klávesová zkratka CTRL+ALT+F5 v pořádku funguje, jen když si ji sám nadefinuješ, jak píše oko.

Nejrychleji to jde udělat přidáním následujícího kódu do wincmd.ini.

Code: Select all

[Shortcuts]
CA+F5=cm_PackFiles
Netuším z jakého důvodu to autor už dávno neudělal do pevných klávesových zkratek, měl by mu někdo dát vědět. Já bohužel nevládnu angličtinou.
oko
Senior Member
Senior Member
Posts: 322
Joined: 2007-05-03, 16:22 UTC

Re: Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Post by *oko »

MartinK wrote: 2026-05-10, 15:36 UTC měl by mu někdo dát vědět. Já bohužel nevládnu angličtinou.
Pomôže vám prekladač, napr. https://www.deepl.com/cs/translator
oko
Senior Member
Senior Member
Posts: 322
Joined: 2007-05-03, 16:22 UTC

Re: Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Post by *oko »

K 4/ dávam príklad na vytvorenie vlastného príkazu, ktorý si môžete pridať na panel tlačidiel alebo k nemu spraviť vlastnú klávesovú skratku.

Code: Select all

TOTALCMD#BAR#DATA
cm_PackFiles /e="zip"z9T=""

wcmicons.dll,30
zip do rovnakého panela


-1
Jednoducho skopírujte odtiaľ uvedený kod a pravým tlačidlom na paneli tlačidiel v TC zvoľte Prilepiť. Pridá sa vám hotové tlačidlo. Funkcia tlačidla: zobrazí okno komprimovania, kde pripraví tieto nastavenia: formát zip, kompresný pomer 9, do rovnakého panela, ponechá pôvodné súbory, automatický názov balíka.

Príkaz si môžete upraviť pomocou parametrov:
- ak sa majú po skomprimovaní odstrániť súbory, pridajte k parametrom písmeno M
- ak nechcete zobraziť okno, pridajte k parametrom písmeno G (vytvorí zip okamžite bez potreby potvrdzovania)
- ak chcete iný formát, namiesto "zip" zadajte iný formát
- ak chcete iný kompresný pomer, namiesto "9" zadajte iné číslo (0-9)
- ak chcete do opačného panela, vynechajte T=""
- ak chcete vždy do určitého umiestnenia, zadajte za T-čkom v úvodzovkách cestu
- ak chcete vždy s určitým názvom, zadajte za T-čkom úvodzovkách vlastný názov súboru s príponou (napr. T="balík.zip" komprimuje do rovnakého panela, T="%T%balík.zip" komprimuje do opačného panela)
Možno nastaviť aj ďalšie parametre, ktoré sú k dispozícii v okne komprimovania.
Viac info k parametrom pozri v pomocníkovi tému "Dialog box: Choose command".
Last edited by oko on 2026-05-14, 18:58 UTC, edited 1 time in total.
miroslav.vrlik
Junior Member
Junior Member
Posts: 29
Joined: 2006-04-12, 07:20 UTC

Re: Zipovanie do adresára v rovnakom paneli – čo najrýchlejší spôsob

Post by *miroslav.vrlik »

Pridávam sem aj riešenie pre AutoHotKey (pozor, verzia AHK 2.x), ktoré odstráni cestu pred názvom archívu priamo v dialógovom okne Alt+F5. Teda nie je potrebné spúšťať okno s pridržaním Ctrl alebo cez vlastnú sekvenciu príkazov, ale stlačí vojsť do okna rovnako ako stále a potom stlačiť F3.

Code: Select all

#HotIf WinActive("ahk_class TDLGZIP ahk_exe TOTALCMD64.EXE")

F3::
{
	local ClipboardAll_Backup := ClipboardAll()
	A_Clipboard := ""
	ControlFocus("Edit1") ; zamerať políčko s názvom súboru
	Send("{F5}+{Home}^c") ; zobrať z políčka celý začiatok riadku pred menom súboru, ponechať výber označený
	local pos := 0
	if ClipWait(3, 1) {
		local packerAndPath := A_Clipboard
		if InStr(packerAndPath, "\") {
			if InStr(packerAndPath, ":") {
				pos := InStr(packerAndPath, ":")
				SendText(SubStr(packerAndPath, 1, pos)) ; výber nahradiť len názvom kompr. protokolu, cesta sa odstráni
				Send("{F5 3}") ; označiť meno súboru, aby sa hneď dalo prepísať na iné
			}
		}
	}
	If (ClipboardAll_Backup = "")
		Return
	A_Clipboard := ""
	A_Clipboard := ClipboardAll_Backup
	ClipWait(3, 1)
	ClipboardAll_Backup := unset
}

#HotIf
Pôvodne som mal myšlienku, že aby Ch. Ghisler, keď už tam teda vložil tú funkčnosť, že kláves F5 cyklicky označuje rôzne časti mena súboru vo vstupnom riadku, aby jedna zo zastávok v cykle bola, že označí len cestu. Potom by sa cesta ľahko zmazala klávesom Del. Ale tento kláves F3 to rieši.
Post Reply